Boskovet.cz
Boskovet.cz

Stárnoucí psi a kočky

Jak naši mazlíčci stárnou, je více důležité dělat preventivní vyšetření. Psi menších plemen přes 8 let a velká plemena psů přes 5 -7 let jsou považovány za geriatry. Ledvinná onemocnění, jaterní onemocnění, cukrovka, šedý zákal jsou jedny z mnoha onemocnění u starších mazlíčků. Každý rok s vakcinací by měli být mazlíčci kompletně geriatricky vyšetřeny. Tato vyšetření slouží jako prevence a zároveň může odhalit začínající onemocnění a prodloužit kvalitu života. Včasné rozpoznání a léčba onemocnění ( jako u člověka) pomůže nejen fyzickému životu, ale i ke kvalitnějšímu životu po všech stránkách.


Kdy je můj mazlíček považován za seniora?

Psi 9kg a méně od 8-9 let

Psi 9,5 - 40kg od 7-8 let

Psi přes 40 kg od 6-7 let


Divoce žijící kočky se mohou dožívat v průměru tak 7-8 let. Kočky žijící v domácím prostředí se dožívají v průměru 15-20 let. Záleží ale ovšem na působení různých faktorů (pohlaví, životospráva apod.).


Stárnoucí kočka (senior): 9 – 14 let.

Stará kočka: 15 a více let

Stará kočka: 15 a více let

Čemu věnovat pozornost:

  • S vyšším věkem vašeho čtyřnohého miláčka se mohou objevovat problémy se sníženou funkcí ledvin a jater. Častým úvodním příznakem je zvýšená žízeň a časté močení, posléze hubnutí, zvracení, apatie.
  • Starší a staří psi a kočky se hůře pohybují. Kloubní chrupavky ztrácejí pružnost. Pohybové potíže pomůže zpomalit tzv. kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Nebojte se tedy na nás obrátit, a spolu zde v ordinaci vybereme kloubní výživu která je vhodná, právě pro vašeho čtyřnohého společníka.
  • Dopřejte svým chlupáčům ve vyšším věku kvalitní stravu, která bude přizpůsobená, jeho potřebám. V naší ordinaci Vám pomůžeme vybrat krmivo na míru, tak docílíte pro svého psa/kočku kvalitnější a delší život.
  • S vyšším věkem může souviste i onemocnění srdce. První příznaky onemocnění srdce jsou velice nenápadné. První projevy onemocnění se neprojevují navenek, ale při poslechu je lékař již zaznamená.

Snažte se, aby váš pes/kočka nebyli obézní, vymlouvat se na kastraci, popřípadě stáří není na místě. Je jen na vás, jak budete na svého psa/kočku důslední a mějte na paměti, že každým kilem navíc jej ubíráte o dny života. Buďte důslední po celý jeho život a neohlížejte se na to "když ono mu to chutná", a "už je chudák starý, musíme mu něco dopřát". Vysoká váha psa má neblahý vliv na pohybový aparát, funkci srdce i jater. Je to sice od vás hezké a v dané chvíli uděláte psovi radost, ale jste to vy, kteří musí myslet na jeho zdraví.


Jednou za rok je vhodné tedy u starších a starých psů a koček udělat tzv Seniorský screening. Jedná se o soubor vyšetření, který na míru konkrétnímu pacientovi zajistí náš veterinární lékař. Jedná se především o každoroční klinické vyšetření, dále vyšetření krve a moči popřípadě stolice. Preventivní prohlídky u geriatrických pacientů jsou velmi důležité. Stále platí, že „předcházet nemocem je snazší a levnější, než je léčit“. Proto, doporučujeme stárnoucí zvířata pravidelně kontrolovat. Obecně platí, že čím dříve a rychleji se odhalí konkrétní zdravotní problém, tím snáze se může prodloužit život zvířete včasnou léčbou, a ostatními zdravotními opatřeními.


V případě vašich dotazů se nás nebojte kontaktovat v naší ordinaci nebo na emailové adrese.

Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011